iz.810 Grafoman (RS-AA-X-14) / K-BD

 

 

Typ:  letecká protiletadlová řízená střela velmi velkého dosahu

Určení:  ničení vzdušných cílů (bombardovací letouny, stíhací letouny, letouny AWACS, letouny REB, průzkumné letouny, transportní letouny, vrtulníky, křižující střely …) nacházejících se ve velkých i v malých výškách útokem ze zadní i z přední polosféry za všech meteorologických podmínek ve dne i v noci

Vyvinul:  Vympel

Verze:  -

Historie:  Na podzim roku 2009 byl vypsán, v rámci programu, který vešel ve známost jako K-BD (Bolšoj Dalnosti = velký dosah) či Grafoman, konkurz na protiletadlovou řízenou střelu velmi velkého dosahu pro víceúčelový bojový letoun 5. generace typu Su-57 (Felon), který je zase produktem programu PAK-FA. Na zmíněné zadání zareagovaly hned dvě konstrukční kanceláře, a to NPO Vympel s projektem střely typu iz.810 (RS-AA-X-14) a NPO Novator s projektem střely typu K-100 (iz.172S). Za vítěze zmíněného výběrového řízení byl vyhlášen projekt prvně uvedené střely. Střela typu iz.810 (RS-AA-X-14) vychází ze střely typu R-37M (RS-AA-13A Axehead). Její rozměry a tvar jsou ale přizpůsobeny tomu, aby ji bylo možné přepravovat ve vnitřních zbraňových šachtách letounu typu Su-57 (Felon). Kromě toho má zlepšenou aerodynamiku a pulzní raketový motor na TPL (s nastavitelnou prodlevou mezi oběma pulzy). Díky tomu střela typu iz.810 údajně disponuje 1,6 x až 9 x větším doletem (dle podmínek) v porovnání se střelou typu R-37M (RS-AA-13A Axehead). Zmíněnou zbraň ale překonává též výškovým dosahem (40 km vs 25 km). Úplnou novinkou se stala radiolokační samonaváděcí hlavice s aktivním a pasivním naváděcím módem. Pasivní mód není pro naváděcí soustavy zbraní této kategorie běžný a střelu typu iz.810 umožňuje navést na zdroj elektromagnetického záření cíle v podobě palubního radiolokátoru. Vzhledem k velmi velkému dosahu se součástí inerciálního systému střely typu iz.810 (RS-AA-X-14), který tuto zbraň řídí v průběhu počáteční a střední fázi letu, stal nejen datalink, ale též satelitní přijímač spolupracující s ruským systémem GLONASS i americkým systémem GPS. V současnosti se celý program iz.810 (RS-AA-X-14) údajně nachází ve fázi střeleckých zkoušek.

Uživatelé:  žádní

Nosič:  Su-57 (Felon)

Naváděcí systém:  inerciální systém s povelovou a satelitní korekcí (navádění v počáteční a střední fázi letu) + pasivní/aktivní radiolokační samonaváděcí hlavice (navádění na zdroj elektromagnetického záření cíle v podobě palubního radiolokátoru nebo na odraz elektromagnetického záření naváděcí hlavice od cíle) typu MFBU-810 (navádění v koncové fázi letu)

Pohon:  jeden dvojpulzní raketový motor na TPL

Bojová hlavice:  adaptivní fragmentovaná-trhavá (se třemi režimy rozptylu střepin)

 

 

 

TTD:  
Délka: ?
Průměr těla: ?
Rozpětí stabilizátorů: ?
Startovací hmotnost: ?
Max. rychlost cíle: ?
Max. přetížení cíle: ?
Výškový dosah: do  40 000 m
Dálkový dosah: 450 - 450* km

 

 

* platí pouze pro vzdušné cíle s velmi omezenými manévrovacími schopnostmi, které jsou navíc zdrojem silného elektromagnetického záření (např. vzdušná velitelská stanoviště, letouny AWACS nebo letouny REB)

 

 

Poslední úpravy provedeny dne: 13.9.2018